על מי מנוחות


מים חמים, עיניים עצומות, משב רוח עדין... בישראל גילו כבר מזמן את מעיין הנעורים, והוא נמצא בטבריה.

מדי שנה פוקדים את אתר חמי טבריה אלפי מבקרים הנוהים אחר סגולות המרפא של המים התרמו-מינרליים. האתר פופולרי במיוחד בקרב בני גיל הזהב, אשר פוקדים את המעיינות ונהנים מהשפעותיהם המרגיעות והמקלות של המים המינרליים החמים.

רחצה במעיינות חמים לצרכי בריאות נפוצה כבר מימי הרומאים. עוד בשנת 40 לפנה"ס קבע הורדוס אנטיפס את טבריה ומעיינותיה כמשכן קבע, בשל תכונות המרפא של המים החמים. סודם של מי המעיינות הפך לשם דבר עולמי, וחמי טבריה הפכו במרוצת השנים לשם נרדף לתיירות מרפא.

סגולותיהם של מי המעיינות בחמי טבריה מוזכרות בנשימה אחת עם ריפוי של צרור מכאובים ותחלואים: דלקות עור ופרקים זוכות להקלה הודות להרכב המינרלי של המים, המכילים קרוב ל-100 מינרלים טבעיים וביניהם אשלגן, קלציום, ברום ומגנזיום. הרכב זה מעודד גם פליטה של רעלנים הנמצאים בגוף. הקלה על כאבי בטן ומחלות שרירים נזקפת לזכות טמפרטורת המים הגבוהה וריכוז המינרלים, המאפשר תנועה קלה בתוך המים והקלה על ביצוע תנועות בתוכם. כך, תרגילים פיזיותרפיים שונים הופכים לאפשריים יותר לביצוע.

מי המעיינות הוכחו כמשפיעים באופן חיובי על לחץ הדם. כניסה למים החמים מגבירה את קצב זרימת הדם, אך מקץ כמה דקות הגוף נרגע ולחץ הדם מתאזן ואף יורד. תנועה מוגברת של דם מועשר בחמצן בגוף מתבטאת בחילוף חומרים משופר וחיזוק המערכות החיסוניות. מחלות עור גם הן מוטבות על ידי טבילה במי מעיינות מינרליים.

ביקור במעיינות החמים אינו נחלתם של מבוגרים בלבד. תיירות המרפא צוברת פופולריות גם בקרב צעירים המעוניינים בחופשת מרגוע לגוף ולנפש. מבקרים מכל הגילאים מגיעים לחמי טבריה כדי להנות מטבילה במי המינרלים החמים, ולספוג את תכונות המרפא שלהם. למעשה, עצם השהות במים חמים נוטה להקל על מכאובי הגוף ולהביא לתחושה קלילה ורגועה יותר, בשל שיחרור הורמונים מסוג אנדורפינים. לכן, גם טיפול חד פעמי יעיל, לפחות לטווח הקצר.

מעבר לסגולות הרפואיות המים, אתר חמי טבריה מתגאה גם בקומפלקס ספא בו נערכים עיסויים מסוגים שונים, ביניהם עיסוי שבדי, שיאצו, אבנים חמות ורפלקסולוגיה. בנוסף, ניתן להתפנק באחד מטיפולי הספא, כמו טיפול בוץ רפואי. חוויה מיוחדת במינה היא טיפול וואטסו (שיאצו במים), או עיסוי תת מימי. טיפולים אלה מתאימים לכל גיל, משפרים את תחושת הגוף ואת חיוניות הנפש.

אורחי חמי טבריה מוזמנים ללון במלון "רימונים מינרל טבריה", הנמצא במרחק הליכה מהמתחם. הלנים במלון זוכים לכניסה בחינם לחמי טבריה, ושימוש חפשי בכל מתקני המתחם (חדר הכושר בתשלום נוסף). כמו כן, אורחים השוהים במלון רימונים מינרל טבריה זכאים להנחה של 20% על טיפולי הספא בחמי טבריה (מלבד טיפולי מים וחבילות).